Efekty Metody Domana - zalety kontrastowych kart do stymulacji wzroku noworodka,


Bity inteligecnji dla noworodków - zalety i efekty stymulacji.


Efekty stymulacji wzroku noworodka Metodą Domana.

Karty stymulujące wzrok noworodków  w wieku od urodzenia do 3 miesięcy, znane są również  kontrastowe czarno-białe bity inteligencji. Celem tych kart jest m.in. trening mięśni oczu dziecka. Badanie naukowe oraz relacje rodziców potwierdzają inne korzyści wynikające z prezentowania noworodkom czarno-białych kształtów, sylwetek i i wzorów.

Jakich efektów można spodziewać się stymulując wzrok noworodka?

1.      Większe skupienie, koncentracja i rozpiętość uwagi u  dziecka. Po pewnym czasie zabaw z kartami wielu rodziców informuje, że ich dziecko zwiększyło rozpiętość uwagi od 10 sekund do ponad 60 sekund. U najmłodszych niemowląt to bardzo duże osiągnięcie. Zjawisko to znane jest jako fiksacja – zdolność,  która pomaga niemowlętom w procesie uczenia się. Jeśli malutkie dziecko skupia się na jednym obiekcie, informacje na jego temat przenikają do kory mózgowej – tkanki nerwowej odpowiedzialnej za zaawansowane procesy poznawcze związane z przetwarzaniem informacji. To oznacza, że tworzy się  ścieżka, która stymuluje powstawanie nowych połączeń neuronowych.

2.       Dziecko uczy się odróżniać obiekt od tła. Ten rodzaj obserwacji nazywa się „śledzeniem”. Aby rozwijać umiejętność wyjmowania sylwetek z tła, do ćwiczeń wybierane są kształty o wysokim kontraście i kontrastowe kolory, takie jak czarny, biały i czerwony.

3.      Dziecko uczy się odróżnić jeden obiekt od drugiego. Kiedy przedstawimy dziecku wiele różnych kontrastowych kart flash (przez co najmniej 30 sekund na każdą kartę), noworodki będą szukać różnic pomiędzy jednym obiektem a drugim. Tę umiejętność nazywamy „skanowaniem”.
Źródło  dr Ludington-Hoe. S . „Jak wychować mądrzejsze niemowlę?”.       

4.       Dziecko uczy się rozróżniać sylwetki i kształty, co pomaga w nauce czytania i przeciwdziała dysleksji. Obiekty prezentowane na kontrastowym tle tworzą sylwetki, które przygotowują wzrok małego dziecka do percepcji liter, które są niczym innym jak kształtami wyizolowanymi z kontrastowego tła.

Wg psychologa dr Amandy Gummer dzięki stymulacji wzroku opartej na kolorach, kształtach i wzorach, noworodki szybciej rozwijają się pod względem wizualnym i intelektualnym. W ramach doskonalenia rozwoju fizycznego, emocjonalnego i poznawczego rozwoju dziecka, obecnie zaleca się wczesne wspomaganie noworodków m.in. poprzez użycie czarnych, białych i czerwonych kart graficznych pobudzających zdolności wzrokowe. Stymulacja wzroku wcześniej otworzy przed dzieckiem nowe możliwości poznawcze  i zwiększy (a także wydłuży) dostęp do ciekawych informacji, które maluch otrzyma z zewnątrz, zwłaszcza w pierwszym roku rozwoju fizycznego i poznawczego.

Efekty stosowania bitów inteligencji dla noworodków

Komentarze

Popularne posty